Drėbtelk ir tu, kartu su Valdemaru

„Apdrabstykime istoriją, vaikai,
kuo kas galim – ir išryškės jos tikrasis veidas.“ – Maras

Spontaniškas Valentino interviu, paskelbtas 2009 metų spalio 17 dieną, su istoriku Valdemaru Klumbiu taip paprastai užmarštin nenugarmėjo.

Pasipylė trumpi ir ilgesni komentarai, visokie nuomonių pareiškimai, įsisiautėjo nesantaika. Galop veiksmas persikėlė į Vilnaus Rotušės aikštę, kur vyrai dangstydamiesi skydais puolė taškytis kalavijais, moterys ir vaikai, drobiniais audeklais apsigobę, lindo į šaižaus lietaus plėšomas palapines… Buvo baisu. O gal nebuvo? Gal aš ką tik iškreipiau istoriją?;) Deja, reikalas šviežias, taigi liudininkai greitai konstatuos, kad „truputį“ sufantazavau. O jeigu aš štai taip nudobčiau liudininkus, panaikinčiau pirminius, antrinius šaltinius ir pulčiau kurti savo istoriją, mm? Ar kas nors atsektų kaip buvo iš tikrųjų? Turbūt taip. Nes visko nepanaikinsi. Ir vėl – turbūt.

Šis naujas skyrelis, startavęs 2009 metų spalio 20 dieną, skirtas istorijai. Diskutuokim, provokuokim vienas kitą, atraskim.

Šiaip ar taip kiekvienas iš mūsų jau esame ISTORIJA.

Pradžiai siūlau minėtojo istoriko mokslinio straipsnio „Lietuvos kultūrinis elitas sovietmečiu: tarp pasipriešinimo ir prisitaikymo“ išvadų dalį, o toliau… Žiūrėsim.

1. Lietuvos kultūrinis elitas sovietmečiu: tarp pasipriešinimo ir prisitaikymo

Komentarai: 1 714 “Drėbtelk ir tu, kartu su Valdemaru”

Puslapiai: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 1135 » Show All

 1. 165.

  Maras spalio 22nd, 2009, 12:27 am

  Ne, tiesiog analogija su Neviškiu ar Ivanu Žiauriuoju. kurie visai tiko stalininei ideologijai.
  Kiekvieną globalią teoriją labai lengva pritaikyti bet kam.

 2. 166.

  Maras spalio 22nd, 2009, 12:29 am

  Jei ir panašus į Leniną, tai nesąmoningai. Tai yra, nesuvokęs savo misijos revoliucijos labui, bet ją vykdantis.
  Nors labai norint, kreivarankis, manyčiau, sugebėtų ir Vytautą paversti Leninu :) .

 3. 167.

  kreivarankis spalio 22nd, 2009, 12:31 am

  O ar negalime laikyti Vytauto tuometinio proletariato vadu? (Marai – nepulkite dėl savokos „proletariatas” vartojimo kalbant apie tuos laikus.., čia dėl patogumo). Tiesiog Žalgirio mūšio metu metu Jogaila priiminėjo eilinę liaudies opiumo dozę, o Vycka arė kaip negras priešakinėse linijose. Po to jis suvienijo šalį. Nereikia pamiršti, kad 1418 m. Žemaitijoje kilo kontrrevoliucinis judėjimas, kurį iniciavo stambieji ūkininkai (buožės) ir tada Vycka buvo priverstas imtis adekvačių priemonių tam kad išsaugotų iškovotus komunizmo idealus.

 4. 168.

  Maras spalio 22nd, 2009, 12:35 am

  kreivaranki, Tamsta sergate vaikiška kairumo liga komunizme. Užeis naujieji 37-ieji ir blogai tokiems baigsis :) .

 5. 169.

  kreivarankis spalio 22nd, 2009, 12:37 am

  Marai,
  jūs esate beviltiškas idealistas. Negi jūs nuoširdžiai manote, kad užejus naujiems 37-iems aš nesugebėčiau išversti skūros? :)

 6. 170.

  Maras spalio 22nd, 2009, 12:43 am

  Na, daug tokių gudrių skūrvarčių tuomet sudegė, oj daug. ;) Kai nežinai, į kokią pusę versti ir kaip elgtis išvis, o suiminėja pagal niekam nesuprantamus kriterijus (nesuprantami jie iki šiol), tai vartymas gali ir nepadėti.

 7. 171.

  kreivarankis spalio 22nd, 2009, 12:45 am

  Apskritai, Marai, negi nejuntate žaidimo dvasios? Grįžkime prie Iliados. Primenu kai kurias siužeto detales:
  1. Pario motina susapnuoja, kad jis pagimdo deglą nuo kurio užsiliepsnoja visa Troja.
  2. Paris dalyvauja auksinio obuolio varžybose, kur jam siūloma – tapti karaliu, išminčiumi, meilužiu (atitinkamai Hera, Atėnė, Afroditė) – jis pasirenka trečią variantą.

  Tuom aš noriu pasakyti, kad perskaityti Iliadą pagal Marksą – yra pigiau grybo, tą jau ne kartą yra darę. O va perskaityti ją pagal Froidą – čia jau rimta užduotis. Dar kartą pažiūrėkite į 1 ir 2. :)

 8. 172.

  kreivarankis spalio 22nd, 2009, 12:47 am

  Beje, kas dėl 37-ųjų – tuomet degė ne tik skūrvarčiai…jeigu ką…:)

 9. 173.

  Maras spalio 22nd, 2009, 12:54 am

  Aš manau, kad juntu ;) .
  Šiaip labai nesunku vis tik pagal Marxą interpretuoti viską, kas juda, bent jau tam, kuris jį kažkiek įvaldęs. Tiesa, šiuo atveju Freudas lygu Marxas.
  Tai aš žinau, kad degė ne tik skūrverčiai. Bet va deginimo kriterijų tai niekas nežino. Nemanau net, kad jų buvo. Čia būtų galima lyginti su raganų deginimu.

 10. 174.

  kreivarankis spalio 22nd, 2009, 1:01 am

  eee…bet visgi manau aš teisus – skurvarčiai ir raganų deginimo laikais, ir 37-aisiais, ir Nepriklausomoje Lietuvoje degė rečiau nei kiti. Na, pas jus gal kita nuomonė, bet tai jūsų konstitucinė teisė…:)

 11. 175.

  romas spalio 22nd, 2009, 1:03 am

  Iš biologijos pozicijų, Marai, visada išlieka mokantis prisitaikyti. Vieni prisitaiko dykumos sąlygomis ir gyvena erdviau, kiti grumiasi dėl vietos derlingose džiunglėse. 37 metais buvo patogiau būti kuo toliau nuo valdžios.

 12. 176.

  Maras spalio 22nd, 2009, 1:08 am

  Mano nuomone, 37-i šiuo požiūriu buvo iracionalūs. Tam tikra masinė psichozė (valdoma).
  romai, jei būsi per toli nuo valdžios, gali sudeginti būtent už tai :) .

 13. 177.

  romas spalio 22nd, 2009, 1:12 am

  Marai, paprasti žmonės niekam nekliūna. Kai nieko neturi, esi niekam neįdomus. 37 neturintieji kur gyventi skundė tuos, kurie turi. O tie turėjo už nuopelnus valdžiai, arba po blato.

 14. 178.

  romas spalio 22nd, 2009, 1:14 am

  Įdomi būtų statistika, ar represavo nors vieną čiukčių?

 15. 179.

  Maras spalio 22nd, 2009, 1:18 am

  Oi, žinok, ne. Skundė už tai, kad vienas turėjo kostiumą, kad nusikeikė į Stalino portretą pažiūrėjęs (nekalbu jau apie jo naudojimą tūlike). Aišku, negalima atmesti ir pavydo daugiau turintiems, bet skundė ir lygius sau. Sakau, tai psichozinis reiškinys. Jie irgi turi savo dėsningumus ir tikrai socialiai žemesnėje padėtyje linkę skųsti aukštesnėje esančius net ne dėl pavydo, o dėl taip įgyjamo galios jausmo. Be to, nereikia pamiršti, kad sovietinė visuomenė buvo gana lygių žmonių vis tik. Pačių aukščiausių suėmimus tvirtindavo pats Stalinas, vien kokio kiemsargio skundo neužteko, bet jis galėjo pasitarnauti kaip pretekstas.

 16. 180.

  Maras spalio 22nd, 2009, 1:19 am

  Dėl čiukčių – net neabejoju. Jei tik jis buvo apskaitytas [dalis jų gana ilgai gyveno šalia valstybės – bet tokių žmonių SSRS nebuvo daug.

 17. 181.

  romas spalio 22nd, 2009, 1:28 am

  Šiaip, Marai, kiekviena psichozė turėtų turėti kažkokias šaknis. Manau, kad viskas prasidėjo nuo kokių nors pasvarstymų apie darbo rankas komunizmo statybose. Taip pat neatmesčiau, kad buvo aprūpinimo maistu ir gyvenamu būstu problemų miestuose. Tokiu pagrindu pradėjo kampaniją. O entuziamas kilo iš baimės, sakyčiau.

 18. 182.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 1:31 am

  Jei jau yra proga… Norėjau paklaust – ar lietuviškai išleista Hitlerio knyga „Mein Kampf” („Mano kova”)? Seniai knieti patikrint kas ten rašoma.

 19. 183.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 1:35 am

  Internete radau tik anglišką.

 20. 184.

  romas spalio 22nd, 2009, 1:37 am

  Ligita, gėdykis! Nors nežinau, kas ten rašoma. Gali būti ir peizažų tapybos vadovėlis:)
  O lietuviškai neatrodo, kad išleista.

 21. 185.

  WU spalio 22nd, 2009, 1:40 am

 22. 186.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 1:42 am

  romai, kodėl? :) ) Dar mokyklos laikais perskaičiau Hitlerio biografiją, graibsčiau informaciją apie II pasaulinį karą, žiūrėjau visokius filmus. Žodžiu, kraupau. Tai reikia kolekciją papildyt informacija iš paties niekdario lūpų (galvos).

  Va, pirmojo skyriaus gabalėlis:

  „TODAY it seems to me providential that Fate should have chosen Braunau on the Inn as my birthplace. For this little town lies on the boundary between two German states which we of the younger generation at least have made it our life work to reunite by every means at our disposal.
  German-Austria must return to the great German mother country, and not because of any economic considerations. No, and again no: even if such a union were unimportant from an economic point of view; yes, even if it were harmful, it must nevertheless take place. One blood demands one Reich. Never will the German nation possess the moral right to engage in colonial politics until, at least, it embraces its own sons within a single state. Only when the Reich borders include the very last German, but can no longer guarantee his daily bread, will the moral right to acquire foreign soil arise from the distress of our own people. Their sword will become our plow, and from the tears of war the daily bread of future generations will grow. And so this little city on the border seems to me the symbol of a great mission. And in another respect as well, it looms as an admonition to the present day. More than a hundred years ago, this insignificant place had the distinction of being immortalized in the annals at least of German history, for it was the scene of a tragic catastrophe which gripped the entire German nation. At the time of our fatherland’s deepest humiliation, Johannes Palm of Nuremberg, burgher, bookseller, uncompromising nationalist and French hater, died there for the Germany which he loved so passionately even in her misfortune. He had stubbornly refused to denounce his accomplices who were in fact his superiors. In thus he resembled Leo Schlageter. And like him, he was denounced to the French by a representative of his government An Augsburg police chief won this unenviable fame, thus furnishing an example for our modern German officials in Herr Severing’s Reich.”

 23. 187.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 1:43 am

  Oj, manęs neapkaltins nacizmu? :D

 24. 188.

  Maras spalio 22nd, 2009, 1:45 am

  Dėl psichozės tai čia mano apibendrinimai, tokio darbo skaityti neteko. Šaknys – nuolatinė įtampa ir baimė, būdingi totalitarizmui [nuolatinė suėmimo baimė]. Materialinės problemos buvo didžiulės. Lietuva to nepatyrė, o nemaža dalis žmonių rusijoje gyveno žeminėse arba barakuose ir tik tie, kuriems pasisekė – komunaliniuose (kur didelis keliolikos kambarių butas paskirstomas šeimoms duodant po vieną kambarį. Reikia įsivaizduoti, kokia psichologinė atmosfera.
  Lietuviškai ‘Mein kamp” – nežinau. Buvo kažkoks skandalas, kad Latvijoje [lietuviai?] spausdino, bet lyg rusiškai. Jei ir išspausdinta, tai nelegaliai ir taip paprastai negausi.
  Tikrai ne apie tapybą :) . Išraukos buvo spausdinamos, gėda sakyti, laikraštyje 20 centų/kapeikų [turėtum prisiminti, kas per daiktas buvo :) ].

 25. 189.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 1:45 am

  Viskas. Skaitysiu angliškai!

 26. 190.

  Maras spalio 22nd, 2009, 1:46 am

  Išraukos :D – nu visai gražiai, lietuviškai, sakyčiau.

 27. 191.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 1:47 am

  :D Ramiau, Marai, neužmiršk kur esi… Gali staigiai būt suredaguotas!

 28. 192.

  Maras spalio 22nd, 2009, 1:47 am

  Kodėl taip nusprendei, Ligita?
  ir iš kur toks susidomėjimas 2 pasauliniu ir Hitleriu?

 29. 193.

  Maras spalio 22nd, 2009, 1:50 am

  O kam redaguoti? Taigi gražus lietuviškas žodis :D

 30. 194.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 1:59 am

  Laaabai. Bandau įsivaizduoti išraukas spausdinamas laikraštyje :) )

  Tikriausiai iš pasąmonės tas susidomėjimas… Bet virtau nuo kėdės, kai sužinojau, jog Hitleris gimęs balandžio 20 dieną kaip ir aš. Tai dabar asmenybėse reikia ieškot panašumų ir skirtumų, kad netyčia nesugalvočiau sukurt kokios nors super didžiosios Lietuvos valstybės :) Polinkių į uchti – uchti tautiškumą turiu :O

  Beje, ką nusprendžiau?

 31. 195.

  Maras spalio 22nd, 2009, 2:00 am

  Kad skaitysi angliškai. Bet jau supratau – ieškosi savyje Hitlerio. Žiūrėk, kad netyčia nesurastum ;) .

 32. 196.

  Valentinas spalio 22nd, 2009, 6:27 am

  Ligita,
  Sakyk tiesiai šviesiai: „Aš tave iš…redaguosiu”.

  Šiaip yra vertingesnės lektūros paskaitymui nei psicho kliedesiai.

 33. 197.

  kreivarankis spalio 22nd, 2009, 10:01 am

  Apskritai man vokiečiai tokie labai jausmingi žmonės…čia tą Hitlerio atkarpėlę perskaičius.

 34. 198.

  Ligita spalio 22nd, 2009, 10:47 am

  Valentinai, atsargiai su dviprasmiškais daugtaškiais po priešdėlio :) )

  Marai, jei pernelyg įsijausiu, gali visko būt :D

 35. 199.

  Maras spalio 22nd, 2009, 3:27 pm

  Valentinas – sąvadautojas?

 36. 200.

  Valentinas spalio 22nd, 2009, 3:29 pm

  Aš nesu mokslų daktaras, todėl kelias nuo išredagavimo iki sąvadavimo man neaiškus. Gal gali tiksliau paaiškinti?

 37. 201.

  WU spalio 22nd, 2009, 3:31 pm

  Valentinai, tu diskredituoji savo autoritetą.

 38. 202.

  Maras spalio 22nd, 2009, 3:34 pm

  Aš irgi nesu mokslų daktaras, tai teks aiškintis pačiam ;) .

 39. 203.

  romas spalio 22nd, 2009, 3:36 pm

  WU, Valentinas disdebituoja :)

 40. 204.

  Valentinas spalio 22nd, 2009, 3:48 pm

  Sąvadavimo idėja kilo iš to, kad Ligitai būna, kad daugtaškiai pasirodo dviprasimiški. Aš nieko dviprasmiško nematau. Reiktų aiškintis su Ligita.

 41. 205.

  Fredis* spalio 22nd, 2009, 3:59 pm

  pabaigai apie valentinišką savadavimą.
  Manau, kad kur jauni vyrai ir ypač moterys reikia įvesti naują savoką kurios čia nebuvo („seksualiai alkanas”). Iš kart aišku ką reiškia valentiniški daugtaiškiai. Visiems viso gero…

 42. 206.

  Valentinas spalio 22nd, 2009, 4:08 pm

  Tikiuosi jūs manęs nepainiojate į savo jaunuoliškus reikalus?
  Turėjau kažkada griežtą bosą, apie kurį sakydavo, kad jis geras administratorius. Jei kam nors duodavo į galvą, sakydavome „išadministravo”.
  Ligita grasinasi žiauriai redaguoti, todėl ir pasiūliau vartoti žodį „išredaguoti” nes jis labiau atspindi tai ką ji nori padaryti.
  Visa kita jūsų, jaunimo reikalai. Manęs tai neliečia :)

 43. 207.

  Fredis* spalio 22nd, 2009, 4:18 pm

  Valentinai, liečia ir dar kaip. Kaip žinia dažniausiai vyrai paslysta kai jų žmonos būna nėščios, augina mažus vaikus, retas kuris tuo laikotarpiu nekreipia akių į trumpus sijonus, ilgus palaidus plaukus, koketiškai krentančius ant apnuoginto jaunos kolegės darbe ar žavios Ligitos tinklaraščio komentatorės petuko. Tu tokią ptrogą turėjai net tris kartus, šia parsme aš baisus nevėkša – nusidėjau (mintyse) tik kartą.

 44. 208.

  Valentinas spalio 22nd, 2009, 4:25 pm

  Fredi,
  Ačiū, kad daliniesi savo fantazijomis apie Ligitą. Nelabai supratau apie kokias tris progas kalbėjai, nes, skirtingai nei tu, Ligitos nebuvau sutikęs ir neatmetu galimybės, kad ji yra bjauri ryža mergiūkštė.
  Dėl paslydimo, tai aš dabar laikausi per 10 m nuo visų reprodukcinio amžiaus moterų, kad jos man netyčia nepagimdytų dar vieno vaiko. :)

 45. 209.

  Fredis* spalio 22nd, 2009, 4:28 pm

  Valentinai, tu nenuoširdus, istorijoje užfiksuotas daug mažesnis atstumas nei 10m nuo reprodukcinio amžiaus moters.

 46. 210.

  Musė spalio 22nd, 2009, 4:43 pm

  Pavydo scenos… Kaip miela :D

 47. 211.

  Valentinas spalio 22nd, 2009, 5:18 pm

  Iš Fredžio aš tokių dalykų nesitikėjau. Labiau reikėtų pavydėti Fredžiui-Benui, kad greitai jis turės draugę. :)

 48. 212.

  kreivarankis spalio 22nd, 2009, 6:26 pm

  Tai apie ką jūs čia diskutuojate rodo, kad jūs esate paveikti tų užkoduotų froidizmų, kurie slypi Ligitos pateiktame „Mein Kampf” tekstuke. Kiek prisimenu iš a.a. Beresnevičiaus pakaitų – karas, tam tikra prasme, yra ekstremali vienos tautos meilės kitai pasireiškimo stadija, kai viena tauta geidžia įsiveržti į kitą tautą ir tarsi ištirpdinti ją savyje arba ištirpti joje pati. Čia matome, kad ta apinkybė, jog Hitleris gimė tame miestelyje, visai šalia Vokietijos-Austrijos sienos. Dvi valstybės, susiglaudusios viena su kita, tarsi davė užuomazgą šitam embrionui, kuris atsirasdamas turėjo įteisinti amžiną jūdviejų sąjungą arba „Anschluss”. Tas dviejų tautų susiglaudime pradėtas embrionas, išsivystęs į brandų kūną, turėjo apvaisinti naujają valstybę. Vado (Fuhrer) ir Valstybės (Reich) aktas, jų susijungimas, turėjo amžiams suburti visus vokiečių arijus į vieną šeimą – „Never will the German nation possess the moral right to engage in colonial politics until, at least, it embraces its own sons within a single state”. Ten pabaigoje dar rašoma apie kažkokį kitą knygų pardavėją, kuris aistringai mylėjo Vokietiją ( …for the Germany which he loved so passionately even in her misfortune) jau anksčiau norėjo atlikti aktą su ja, bet jam nepavyko.

 49. 213.

  romas spalio 22nd, 2009, 9:29 pm

  Kreivaranki, Maras turi pasiūlęs temą diskutavimui (ji parašyta mažomis raudonomis raidėmis po tekstu). Esame istorikai profanai ir kalbam bileką, nes nežinom ką pasakyti :) Jei yra minčių į temą, galima paspausti ant to mažo raudono užrašo ir komentuoti (pataisyk Ligita, jei blogai instruktavau).

 50. 214.

  Valentinas spalio 22nd, 2009, 9:46 pm

  Visad galvojau ko visi taip žavisi tuo Beresnevičiumi, nes kiek esu skaitęs jo straipsnių, tai buvo psicho kliedesiai.
  Bet šiuo atveju sutinku, kad karas yra vienos tautos meilės išraiška kitai. Netgi tęsiu mintį. Kai pedofilas prievartauja vaiką, tai irgi jo meilės išraiška tam vaikui.

Rašyti komentarą

Sveiki,


Jūs lankotės mano asmeniniame tinklaraštyje, kuriame dalinuosi su Jumis savo mintimis, pastebėjimais. Čia taip pat vyksta turiningos diskusijos ir konkursai.

Labai lauksiu ir Jūsų minčių, nesivaržydami* komentuokit, siūlykit įvairias temas. Drauge galim atrast reikšmingų dalykų – nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus. Pradedam paieškas.

* yra papildomų sąlygų:)

Ligita


Welcome,


You visit my personal blog, where I share with you my thoughts and observations. It also hosts rich debates and competitions.

I will wait for your thoughts, feel free* to comment and to offer a variety of topics. Together we can discover important things – from the ground up to the sky. Let’s start the search.

* There are additional conditions:)

Ligita

Nori susirašinėti popieriniais laiškais? Palik savo kontaktus žemiau. Arba rašyk el. paštu: ligita@ligidangaus.lt

Tavo vardas

Klausimas

captcha

Saugos kodas

  Prenumeruok RSS

  Įrašyk savo el. paštą

 • Balsavimas

 • Tapk gerbėju

  Ligi Dangauson

  Darbai

  Radai klaidą? Pranešk.

  Kategorijos

  Archyvas

  Tinklaraščiai, batai ir sausainiai :))

  Poko.lt