Nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus
Komentatorius Šrekis mane prirėmė prie sienos ir sakė: „Daryk! Sukurk lietuvių kalbos gėdos stulpą.“ Kadangi esu filologė, išsisukti nepavyko. Gailėdama jautrios komentatorės Zitos sielos, šį kampą, sukurtą 2009 metų rugsėjo 25 dieną, pavadinau „Lietuvių kalbos dilgėlynu“. Zita, dabar ne taip gąsdina kaip gėdos stulpas?
Kartą per savaitę čia planuoti dėti atsitiktinai parinktų komentatorių tekstai su siūlomais taisymų variantais. Šiek tiek ir įdėta, tačiau ne per daugiausiai, todėl viliamasi artimiausiu metu sumanytą užsiėmimą pratęsti.
- – -
Šaltiniai: galva ir interneto puslapis http://www.vlkk.lt
Jūs lankotės mano asmeniniame tinklaraštyje, kuriame dalinuosi su Jumis savo mintimis, pastebėjimais. Čia taip pat vyksta turiningos diskusijos ir konkursai.
Labai lauksiu ir Jūsų minčių, nesivaržydami* komentuokit, siūlykit įvairias temas. Drauge galim atrast reikšmingų dalykų – nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus. Pradedam paieškas.
* yra papildomų sąlygų:)
Ligita
You visit my personal blog, where I share with you my thoughts and observations. It also hosts rich debates and competitions.
I will wait for your thoughts, feel free* to comment and to offer a variety of topics. Together we can discover important things – from the ground up to the sky. Let’s start the search.
* There are additional conditions:)
Ligita
Fredis* gruodžio 2nd, 2009, 3:37 pm
Tai buvo visuomeninio radijo klausytojo pasabos. Aš turiu teisę jas pareikšti.
Nuo tų „krūta” ir vaikučiams „padarius kietą daiktą tėveliai turi nuvalyti…” leipau iš juoko. Keista, kad medikė taip ilgai ieškojo tiesioginiame eteryje atitikmens tam tikriems veiksmams apibūdinti, negi jie namie tarpusavyje kalba paprastai, kaip kumečiai ir išsituštinimo veiksmą vadina šikimu? Ne elegantiškai moteriškė dėstė mintis, man labai rėžė ausį kiekvienas sakinys.
romas gruodžio 2nd, 2009, 3:50 pm
Bet Račo žmonos pagrindinis darbas nėra kalbėti per radiją. Ir kodėl būtinai „šikimas”? Dažniausiai vaikai kakoja. Nesu girdėjęs vaiko sakant: „noriu tuštintis”:)
Fredis* gruodžio 2nd, 2009, 4:18 pm
Odontologes labai puošia ne tik sveiki gražūs dantys, žavi šypsena, bet ir taisyklinga kalbėsena. Tikrai neičiau taisytis dantų ar atlikti dantų priežiūros procedūrų pas žargoniškai kalbančią specialistę, arba derėčiausi dėl mažesnės kainos. Taip pat labai nemėgstu rūkančių gydytojų. vienos labai geros specialistaės paslaugų teko atsisakyti būtent dėl šios priežasties, nes prisirūkiusi nuolat kosėdavo ir kosėdavo, nors prsispausdavo mane prie savo iškiliaus ir putlaus biusto ir būdavo nuostabiai gera ir šilta, jausdavausi kone kūdikis ant madonos rankų.
. gruodžio 2nd, 2009, 5:29 pm
Dalį tos laidos klausiausi. Dėl krūvos saldainių- tai medikės labai taiklus pastebėjimas iš Suomijos, keista, kad niekad neteko apie tai girdėti. Ir, ko gero, diegtinas pas mus.
Tai va, suomiai (tikrai nekvailesni už mus- Baltijos tigrus), vaikui kasdien nuperka po salduminą, vaikas tą mato ir žino – visos savaitės dozę suvalgys tą sutartą dieną.
Fredi, būtų įdomu paklausyti paties kalbėjimo per LR.
Nemaloniai nustebinai, tai jau viršija paprasčiausią padorumą. Nebent esi iš tikro…
Kalčiausias šioje kvailai nemalonioje situacijoje Artūras Račas, išprovakavęs šio vis didėjančio gniutulo greirėjantį riedėjimą.
TipasK gruodžio 2nd, 2009, 5:45 pm
Apie Suomiją ir saldainius. Tai buvo prieš kokius dešimt metų. Buvau kelioms dienoms Helsinkyje. Turėjau kiek pinigėlių ir pirkdamas namiškiams lauktuvinių saldainių apsirikau. Maniau, kaina kilogramo, o pasirodo 100 gramų. Taip už tris kg visus turėtus ir paklojau. Honoras neleido prisipažinti, kad paskutiniai.
Tačiau juokingiausia, kad kitą dieną keli suomiai draugai netikėtai į namus užgriuvo. O ant stalo mano trys kilogramai didžiulėje vazoje. Sulupo iki vieno, net kitų vaišių atsisakė vis girdami, kad labai skanūs…
Taip nuo to karto saldainiai su anyžiais mūsuose ypatingai gerbiami. Dabar jų yra Ozo „Prizmoje”. Su anyžiais. Tikrų suomiškų. Bet ant stalo visų nebelaikome…:)
Fredis* gruodžio 2nd, 2009, 6:05 pm
Vienus suomiai apvalgė, o kai aš buvau su tėvais kempinge Estijoje, tai stoviniavau su broliu prie suomių turistinio autobuso, buvome smalsūs, pirmą kart gyvenime matėme užsieniečius ir jie mus gausiai apipylė saldainiais ir kramtoma guma. Turbūt jiems labai patikome – du maži, kuklūs berniukai iš sovietinio bloko, jie jautė pareigą paremti skurstančius už iš geležinės uždangos, jiems tai buvo savotiška maisto banko akcija. Prisimenu tų saldumynų beveik ir neparagavome, grįžę namo juos nešiodavomės kuprinėje ir per pertraukas klasiokai ištąsė. Užupis, girtuokių asocialių šeimų vaikai…. visiškai negaila. Dabar tai prestižinė gimnazija.
. gruodžio 2nd, 2009, 6:16 pm
E, e, o tie saldainiai su anyžias paprasti. Ką ten maukdavo Tuluz Lotrekas?
Artūras Račas gruodžio 2nd, 2009, 7:15 pm
Taške, labai jums dėkingas už priežasčių paaiškinimą.
A.G. gruodžio 2nd, 2009, 7:34 pm
Vakariečiai (ne visi, žinoma, dalis elito) – gerai suprato, kad jie kaip žmonės jau supuvę, nei sau nei kitiems nebeįdomūs dėl to. Kalbu apie vakariečių moralinę degradaciją, kuria jie suvokė dar prieš 1990 m.
Taigi, jie tikėjosi, kad rytiečių įsiliejimas įneš gaivaus oro, moralės, kurią jie jau praradę.
Tačiau…
Keista, kai lietuviai kartais keliaklūpsčiauja, lygtais, moralę praradusiai visuomenei (čia ne apie suomius – manau jie kitokie, rytiečiai…).
TipasK gruodžio 2nd, 2009, 8:50 pm
Tuluzas Lotrekas maukdavo absentą, tai pelyno trauktinė. Rašo, tais laikais Paryžius svaigiai kvepėjo ir kvaito… Bere, Šrekis, panašu, dabar kažką bando daryti, nes laipsniai atitinka apie +- 70
Beje, jei nemeluoja mano receptoriai, limonadas Schweppes turi pelyno skonio, ypač tonikas. Pirkti mūsuose absento yra net kelių rūšių.
. gruodžio 2nd, 2009, 9:13 pm
Absentas gaminamas iš pelynų, anyžių (anyžinės ožiažolės) ir paprastojo pankolio (šios 3 sudėtinės dalys kartais vadinamos „Šventąja trejybe“).
. gruodžio 2nd, 2009, 9:15 pm
Dėl priežasčių – manau, kad taip manau ne aš vienas.
Fredis* gruodžio 3rd, 2009, 8:24 pm
„jei neseniai nebūčiau pas Ligitą skaitęs kelių piktų, nesakysiu kieno, komentarų – visiškai nesuprasčiau kas prie ko
” kreivarankis
kreivaranki, ne pikti, o teisini, nuo kritikos dar niekas nemirė.
Stiprus dar labiau sutvirtėja, tik silpnas palūžta.
Visokių „koroče”, „krūta” per visuomeninį transliuotoją nenoriu girdėti, aš ją išlaikau mokėdamas mokesčius. Kalba taip niekur neina.
Valentinas gruodžio 3rd, 2009, 8:57 pm
Fredi,
Tu neišlaikai Račo žmonos mokėdamas mokesčius.
Šrekis gruodžio 3rd, 2009, 9:27 pm
Fredi, kas įkinkys tavo kritiką kaip neišjodinėtą kumelę ir paleis į racionalią vagą gaus Nobelio premiją. Iš medicinos ar fizikos srities.
kreivarankis gruodžio 3rd, 2009, 9:33 pm
Fredi*, aš galbūt visai ne tave turėjau omeny
TipasK gruodžio 3rd, 2009, 9:43 pm
Šreki, skyrelyje „V.A.M. ir Muzika, teisingas požiūris į gyvenimą ” šiandien su Fredžiu kultūringai apsiketėme nuomonėmis, pasirodo, visos kumelės jau pabalnotos ir į kalbos kultūros kabrioletą sutalpintos. Ekskavatorius ir transformerius Fredis paliko rūdims, o dabar jis giliuose apmąstymuose: žiūrėjo žiūrėjo tris dienas į ant baslio pakabintą žalią kepurę ir sugalvojo vieną grandiozinį planą iki Naujųjų metų. Šampano Fredis negers, nemėgsta, bet „Žalių devynerių” ir absento neatsisakys.
Šrekis gruodžio 3rd, 2009, 10:12 pm
Tipe, aš tik dabar susimąsčiau kaip pamačiau sugrįžusį Fredį pas A.Račą, kad jis bet kada galėjo ten grįžt. Jam tik reikėjo atsisakyt savos žvaigždutės. Bet jis jos (žvaigždutės) neišdavė. Tai labai svarbu.. Svarbiau už šampaną, „Žaliąsias” ar absentą kartu sudėjus.
Fredis* gruodžio 7th, 2009, 10:23 am
„Miela Nova, jokių konfliktų su religija. Su dievu juo labiau, nes nelabai išeina konfliktuoti su pasakomis…” tinklara6tininkas 2008.
Vakar žmogus į savo blogą parašė du sakinius ir viename iš jų didžioji kalbos klaida.
Abudu jie yra beraščiai ir net nesistengia tobulėti, kaip geniai diena iš dienos kala tą pačią klaidą. Jau darosi koktu tą puslapį atsiversti.
Aurimas gruodžio 26th, 2009, 3:22 pm
Labas,
Kaip reikėtų vartoti taisyklingai pasakymą „rašo iš širdies“?
Ligita gruodžio 26th, 2009, 4:10 pm
Labas, o kas tau sakė, kad čia netaisyklingai? Na, yra tokia graži citata: „Tai, kas eina iš širdies, širdį ir pasiekia.” – Dž. Dž. Pajetas. Kažkuo panašu šioje vietoje: „…eina iš širdies…” Nors, jeigu labai nori, galima sakyt tiesiog taip: „rašo nuoširdžiai”
Aurimas gruodžio 26th, 2009, 5:22 pm
Taip jau sakau, taip jau nebeįdomu.
Valentinas gruodžio 30th, 2009, 12:12 pm
Ligita,
Rizikuoju būti palaikytas visišku neišmanėliu, bet ką reiškia žodelyčio (sic!) vartojimas šioje Maro citatoje:
nenoriu kentėti (sic!), kad manau vien savo buvimu esąs vertas didelio uždarbio, kad laikau save menininku (sic!), ?
WU gruodžio 30th, 2009, 12:21 pm
Valentinai, čia kai dedi daugtaškį ilgą berods ………… pataiso į sic. Nesu tikras..
Ligita gruodžio 30th, 2009, 12:26 pm
O man tai atrodo kaip pliaukštelėjimas per nagus padarius blogą darbą. Kaip yra deklamuojama: „Ca ca, ca ca, psic, sic, sic!” =)
WU gruodžio 30th, 2009, 12:30 pm
sic • \’sik\ adverb [Latin] (circa 1859): intentionally so written — used after a printed word or passage to indicate that it is exactly as printed or to indicate that it exactly reproduces an original (Ex. Tom said he seed [sic] it all).
kreivarankis gruodžio 30th, 2009, 12:35 pm
Hmm aš tai jį vartodavau tokia prasme: sic! – suprasti tiesiogiai. Pvz. Kreivarankis sic! Reikkštų, kad pas mane ištiesų rankos kreivos. Tačiau šiaip jau :kreivarankis” tai perkeltine prasme
Aurimas gruodžio 30th, 2009, 11:20 pm
Kokie yra gražiausi sinonimai apibūdinti nevykėliškumą? Arba kokie yra įdomūs „nevėkylio“ žodžio sinonimai?
Maras gruodžio 30th, 2009, 11:41 pm
Valentinai, cituoju iš Tarptautinių žodžių žodyno:
„sic! [sk. sik; lot.], taip! (parašytas skliausteliuose arba paraštėje, rodo atitinkamos vietos svarbumą arba cituojamų žodžių klaidingumą).” .http://www.zodziai.lt/reiksme&word=Sic&wid=17908
Vartojau antrąja prasme.
Ligita gruodžio 31st, 2009, 2:28 pm
Aurimai, gali dar sakyt – nenusisekėlis, netikėlis, nelaimėlis, padugnė (;)), „ablėda” (čia netinka, tik šiaip rašau), skystaklynis ir pan. O ką jau čia ruošiesi pravardžiuoti?
Aurimas gruodžio 31st, 2009, 4:37 pm
Save didžiai tariu : )
Beje, žinojai, kad internete yra sinonimų žodynas? : )
Aurimas gruodžio 31st, 2009, 6:11 pm
Ką reiškia kanonizuotas turinys? Pagal tarptautinį žodyną, tai nesuprantu.
Maras gruodžio 31st, 2009, 6:19 pm
Patvirtintas, tapęs kanonu (nesikeičiančiu pavyzdžiu).
Aurimas gruodžio 31st, 2009, 7:07 pm
Marai, ačiū.
Aurimas gruodžio 31st, 2009, 7:51 pm
Ligita,
Papasakok apie savo taisyklingo rašymo koncepsiją. Kokia ji buvo mokykloje? O kokia ji yra dabar? Kaip didžiulį pluoštą taisyklių reikia taikyti, kai rašai žodį ar praleistas raides. Kokios suktybės ir subtilybės čia yra? Kar yra koks nors įdomus algoritmas, įrašinėjant raides?
Aurimas su netaisyklinga rašysena.
Ligita sausio 1st, 2010, 1:27 am
Aurimai, tai kad gal nepasakosiu. Esu minėjusi – jei nori išmokt rašyt, tai ir rašyk. Daaaug. Nebent tu vis dar tikiesi mano svečio įrašo
Ligita sausio 1st, 2010, 1:28 am
Be to, mokykloje pagrindines taisykles mums tiesiog reikėjo „iškalt” :O Tada dūsavau, dabar nesiskundžiu.
Aurimas sausio 1st, 2010, 2:55 am
Kažin kiek jų yra. Tu pagrindinių, nes jų šimtai : ) Čia ne apie rašymą paprastai, o apie taisyklingą rašymą klaidų atžvilgiu ne stiliaus ar gramatikos
kreivarankis sausio 1st, 2010, 11:46 am
Aurimai,
Aš nesutikčiau su Ligita… Manau, jei nori išmokti rašyti, reikia daugiau skaityti. Kuo daugiau
Aurimas sausio 1st, 2010, 1:34 pm
Kreivaranki,
O lietuviškus tekstus ar bet kokius? Tu daugiau skaitai angliškai ar lietuviškai?
Ligita sausio 1st, 2010, 1:40 pm
kreivaranki, savaime suprantama, kad skaitymas mus ugdo ir paverčia asmenybėmis. Įdomu, jog tu iš karto su manim nesutinki, kai nė neišplėčiau minties… Bet diskutuokit, aš iš šono pažiūrėsiu…
kreivarankis sausio 1st, 2010, 1:45 pm
Aurimai,
skaityk tai, kas tau patinka. Be abejo, esant galimybei reikia teikti pirmenybę skaitymui originalo kalba. Bent jau aš taip darau
Maras sausio 1st, 2010, 2:07 pm
Manau, norint geriau rašyti lietuviškai, svarbesnis yra skaitymas lietuviškai. Gramatika tiesiog užsifiksuoja ir rašai automatiškai, rašydamas tą automatizmą tiesiog įtvirtini.
O taisyklės – nekenčiau mokykloje, nemokėčiau ir dabar, jei kas paklaustų. Rašau pagal nuojautą. Nepasakyčiau, kad redaktoriai labai keiktų mano rašliavas.
TipasK sausio 1st, 2010, 2:36 pm
Ligita,
daugelis gimsta asmenybėmis, tačiau tik kai kas jomis tampa. Skaitymas – vienas komponentų tame vyksme dalyvaujančių. Tačiau tikrai ne vienintelis.
Aurimas sausio 1st, 2010, 3:35 pm
Taip, taip – skaitymas labai svarbus. Bet kartais reikia žinoti ir taisykles, kad būtų lengviau. Vien tik su įsidėmėtinais žodžiais, skaitant knygą, negali dar būti iškiliu rašybiškai taisyklingur rašytoju.
Maras sausio 1st, 2010, 3:52 pm
Aurimai, rašytoju negali būti be talento. Taisyklingas rašymas – šalutinis dalykas. Buvo rašytojų, kurie gana prastai mokėjo taisykles.
.
Beje, didelis taisyklingumas niveliuoja. Ligita, va, naujų žodžių prisigalvoja ir dažnai jie… netaisyklingi
Aurimas sausio 1st, 2010, 4:34 pm
Na, aš dabar kalbu ne apie rašymą ir jo talentingumą. Žinau, kad nesu gabus rašyme ir nieko tai nepakeisi. Aš esu niekur gabus. Tai įdomiausia.
O ką norėjai pasakyti, kad didelis taisyklingumas niveliuoja? Kaip suprasti tai?
Aš irgi prisigalvoju naujų žodžių, bet tik nelabai dažnai : )
Kaip suprasti, ar turi talentą? Kada jis pradeda atsiskleisti?
Koks rašymas yra geras? Ar sunkus ir potekstinis ar lengvas ir paprastas?
Ar rašymas vis tiek būna malonumas, kai rašai labai ilgai ir pavargsti?
Ačiū už atsakymus.
Maras sausio 1st, 2010, 5:02 pm
Aurimai, ar aš panašus į talentų guru
?
) arba kaip nepasitikėjimą savimi, kuris lydi turbūt kiekvieną, net ir Fredį.
Pats žmogus negali būti savo talento ar gabumų vertintoju, todėl Tavo nuomonę galima vertinti tiesiog kaip norą, kad kas pagirtų („ką Tu, taigi esi gabus”
Dėl taisyklingumo tai paprasta: man labiau patinka, kaip kalba paprastas žmogus, kad ir netaisyklingai, nei Smetona su Smetoniene. Taisyklės kausto ir kiekvienas kūrėjas siekia jas sulaužyti (ir kartu panaudoti kūrybai). Man, pavyzdžiui, klasicizmo architektūra (taip pat ir Vilniaus katedra) ne itin įdomi, nes ji taisyklingai vienoda, nors ir gerai suprojektuota.
Nežinau kaip suprasti, ar turi talentą ir ar tas supratimas teisingas. Būtinas viešumas ir kitų įvertinimas (sąžiningas). Na, geras rodiklis yra aistra tam, ką darai. Jei negali be to – tai jau sako, kad gali būti (bet nebūtinai esi) talentingas. Blaškymasis tarp talento suvokimo ir nepasitikėjimo savimi.
Be to, 99 procentai darbo padaro iš gabumų talentą. Bet darbas be gabumų kūrybinėse srityse – niekas.
Geras rašymas – tas, kurs „kabina” kitus ir kartu kai juo kažkas pasakoma. Viskas labai subjektyvu ir nuo skonio priklauso. Sunkus ar lengvas – jokio skirtumo.
Malonumas – beveik visada, bent jau man (bet aš ne beletristas), net kai pervargsti. Bet turbūt yra ir tokių, kuriems rašymas – būtina kančia. Čia jau nuo žmogaus priklauso.
Kaip matai, nieko konkretaus, nes konkrečių atsakymų nėra.
TipasK sausio 1st, 2010, 5:40 pm
Aurimai,
leisk ir man pasisakyti. Negabių ar netalentingų nėra. Na, gal yra, bet tokius uždaro. Tau kažką daryti patinka, kažką padaryti sekasi geriau, jau ir turi talentą. Net mokėti tingėti reikia talento, labai rimtai. Antras dalykas – darbas. Sakykim, patinka megzt. Mezgi, mezgi, atsiranda super technikos, numezgi tada taip, kaip kiti nemoka, štai ir talentas.
O rašymas? Rašymui, kaip ir viskam reikia Dievo dovanos. Bet daug gali kompesuoti žinojimas. Kai žinai ką nori pasakyti, žodžiai patys atsiranda.
Valentinas sausio 1st, 2010, 6:10 pm
O geriausia tai, jei gali nerašyti, tai ir nerašyk