Pienas – tai bene pirmasis žmogaus maistas. Su pienu kiekvienas iš mūsų susipažįstame jau nuo lopšio. Visais laikais pienas buvo laikomas lengvu maistu ir rekomenduojamas ligoniams. Jau antikinės Graikijos gydytojas Hipokratas nurodė susirgimus, kuriems esant galima vartoti pieną, o kuriems – ne. Skirtingų gyvulių pienui jis priskyrė skirtingas savybes: kumelių pienas, didžiojo gydytojo įsitikinimu, gydė džiovą, karvių – podagrą ir mažakraujystę. Pieną Hipokratas rekomenduodavo gerti nervingiems žmonėms.

Į mano rankas pateko itin išsami knyga apie pieną ir pieno produktus. Sužinojau ne tik kaip pasigaminti įvairius patiekalus su pienu ar pieno produktais, bet ir kaip pasigaminti pačius pieno produktus – varškę, grietinę, jogurtą ir pan.

Knyga labai spalvinga ir įkvepianti išbandyti dar neragautus skonių derinius.

P. S. Jei pastebėjai, kad šiandien tai antra mano knygos apžvalga per dieną ir manai, kad pradėjau perskaityti po dvi knygas per dieną, tai ne, turiu tave nuliūdinti, tiesiog buvo toks etapas, kai neturėjau ūpo aprašyti receptų knygų, tai tiesiog skubomis iš jų išsirašiau citatas, o dabar baigiu apžvalgas. Šios knygos apžvalga viena iš tokių. Kartais man būna ir taip…

216 puslapių (#10)

Šaltiniai: ištrauka iš knygos, viršelis – wwww.terrapublica.lt