europe_abroadPasiūla formuoja paklausą ar paklausa – pasiūlą? Seniai galvoju: ar tie žvaigdžių lovos bei pan. reikaliukai mums iš tikrųjų įdomūs, ar žiniasklaida tik sudaro tokią nuomonę.

Tarkim praėjusią savaitę plačiai nušviestos Pinkevičių šeimos skyrybos. Mums tai svarbu? Kažkaip veikia mūsų gyvenimą? Ir galop… Kas būtų nutikę, jei būtumėm nė nesužinoję apie šį įvykį, kurį laikyčiau privačiu kiekvienos šeimos reikalu?

Visuomenės interesas. Koks jis?

Per paskaitą „Mokslo populiarinimo žiniasklaida“ mums skaidrėse parodė gana įdomius statistinius duomenis.

2007 m. Europos Komisijos atlikto Eurobarometro duomenimis, daugiausia Lietuvoje domimasi pramogomis ir įžymybėmis. Net 40% skaitančiųjų spaudą, interneto naujienas, klausančiųjų radiją ar žiūrinčiųjų TV prioritetą teikia šiai informacijai. Atitinkamai 35% – sportui, po 29% ekonomikai bei menams ir kultūrai, 28% politikai, tik 22% mokslui ir 11% kitai.

Palyginkime su kaimynine šalim Latvija: čia 41% domisi menais ir kultūra, 38% pramogomis ir įžymybėmis, 37% sportu, 33% politika, 32% ekonomika, 25% mokslu ir tik 2% kitomis naujienomis.

Estijoje: net 45% – politika, 44% ekonomika, po 40% pramogomis ir įžymybėmis bei menu ir kultūra, 39% sportu, 29% mokslu, 3% kita.

Iš 27 Europos šalių politinėmis naujienomis daugiausiai domisi Danija – net 62%. Mažiausiai? Ispanija – tik 19%.

Didžiausią dėmesį ekonomikai skiria dvi šalys: po 46% skiria tiek Suomija,  tiek Švedija. Tiesa, pirmoje vietoje pagal susidomėjimą Suomijoje visgi yra sportas – 48%. Trečioje – mokslas (43%).

Atradėjų (mokslininkų) šalis? Švedija. Čia mokslui svarbą teikia 56% visų įvairia informacine sklaida besidominčių respondentų.

Žodžiu, aišku, kodėl mobiliuosius telefonus vežamės iš Skandinavijos šalių…

Susinervinot? Nieko tokio, visvien pagal susidomėjimą pramogomis ir įžymybėmis pirmaujame ne mes. Lyderė – Rumunija, šiai naujienų sričiai skirianti net 57%. Palyginimui, mokslui – vos 17%.

Primenu, tai 2007 metų duomenys. Neminėjau DK skilties.

Šiaip būtų įdomu sužinoti šių metų duomenis. Ar vis dar esame pramogautojai?

Kadangi visų duomenų aprašyti praktiškai netikslinga, tolimesniam jūsų smalsumui tenkinti dedu nuorodą, kurioje pamatysite mano trumpai aptartą statistinę lentelę.

Hm, o kas mažiausiai mėgsta pramogų naujienas?

http://ligita.xz.lt/images/statistika.jpg

Šaltiniai: LŽC paskaita „Mokslo populiarinimo žiniasklaida“, nuotrauka – http://http://www.transitionsabroad.com

Tekstą parengė Ligita iš „Ligi Dangaus“