><          ><          ><

„Svajojau studijuot polytinį ekanomikų. Vylniaus universiti baigus ekanomikąs specialybęs pyrkūrsų, nusprendžiau savarankiškai, be jokią siuntymą, išvažiuot studijuot tuometynian Leningradan. Stūdijąs Andrėjaus Ždanovą universitėti – geriausias isilavinimas, kurį galėjau gaut tuo metu tarybinęj erdvėj.“ 1983-ais D. Gribauskai A. Ždanovą universitėtų baigę su pagirymu, tačiau tam jinai paaukoją daugiau nei galima isivaizduot. „Beveik šešis metus dyrbau sunkų fyzinį dar, kad pragivenčiau, turėčiau už kų isinuomot kambarį. Tarybiniais laikais reikė gaut leidymų givent (rus. „vid na žitelstvo“) – specialų spaudų pasi, a jį galėdavai pelnyt juodu darbu gamyklase. Aš vežiojau kačius kailių fabriki“, – prisiminymais dalisi Europąs Kamysijąs narė.

><          ><          ><

O mamyte, kas gi tai? Nesijaudinkit, mano tinklaraštis nieko neiškraipo, o kompiuterio klaviatūra veikia puikiai. Tiesiog vakar dariau namų darbus lietuvių kalbos dialektologijos paskaitai (uždavė įrašyt diktofonu ar šiaip užrašyt mano gimtosios tarmės šneką) ir taip dzingt galvon: „Gal netyčia ir jums bus įdomu kaip uteniškiai šneka?“

Pasirinkau velnioniškai „tinkamą“ ištrauką tokiam reikalui – ji yra iš straipsnio apie Lietuvos kandidatę į prezidentus Dalią Grybauskaitę (žurnalas „Moteris“, 2009’3/kovas). Sakysit iš proto išėjau, kad drįstu taip dergti tokios garbingos damos kalbą? Tikrai ne. Vis dar mąstau logiškai. Tiesa, taip pakeistą tekstą pati kelis sykius perskaičiau ir ką jūs manot: pasijutau lyg skaityčiau žurnalą „Tarybinė moteris“. Kvepia kaimu, šviežiai pjauta žole. Jūs kaip sau norit – dėl to nė kiek nesigėdiju, nes myliu Uteną ir mūsų tarmę. Nesugadintą, paprastą ir nuoširdžią. Nėr ti jokių čiūdų ir prikundasų, bet man ir teip gerai x))

P.S. Kai kur paryškinau skiemenis, idant žinotumėt, kad ten mes, uteniškiai, tariame stipriau.